Nerja kommer att få landets första sjustjärniga hotell. Hotellgruppen Banyan Tree Hotels & Resorts storsatsar och anläggningen väntas stå klar till 2013 om planerna går i lås.
Hotellet med namnet Bahía Fenicia kostar 230 miljoner euro och blir på 13.000 kvadratmeter.
Banyan Tree Hotels & Resorts kommer att erbjuda totalt 200 rum på hotellet som blir beläget vid Paraje Natural de los Acantilados de Maro-Cerro Gordo på östra delen av Costa del Sol.
Näringslivet i Nerja gläds åt nyheten som givetvis kommer att sätta Nerja på kartan ytterligare. Företagarföreningen Asociación de Empresarios de Nerja och språkröret Enrique López Cuenca säger i dag till dagstidningen La Opinión de Málaga att området har mycket att erbjuda med allt från hav, stränder till skidåkning i Sierra Nevada.
Det som står på tur närmast är att anlägga en kommunal golfbana i trakten av Nerja och en fritidshamn i Torrox.