Leonardo Llorente Esteban som anlände till Marbella på 1960-talet och var en pionjär i att marknadsföra turistmålet internationellt har avlidit vid 95 års ålder.

Mötesplatsen för alla som kom till Solkusten och skulle utbilda sig inom turistnäringen var Hotel Escuela San Nicolás. Leonardo Llorente Esteban kom från Recinto de la Casa de Campo i Madrid på uppdrag av landets dåvarande arbetsmarknadsminister för att lansera Hotel Escuela San Nicolás.

”Han är en av nyckelpersonerna i Marbellas historia. Hans arbete med framför allt Hotel Escuela San Nicolás bidrog till utbildningen av tusentals yrkesverksamma inom turistsektorn vilket främjade utvecklingen av Costa del Sol”, skriver Marbellas borgmästare Ángeles Muñoz på X.

Det var en verksamhet som växte för varje år.

Leonardo Llorente Esteban började marknadsföra Marbella i stora kampanjer riktade till utlandet från 1968 som den flygande ambassadören från Marbella. Leonardo flög mellan olika europeiska städer tillsammans med flamencoartisten Ana María, skriver Diario Sur.

Förutom sitt arbete för Marbella ställde Leonardo alltid upp för kollegor inom turistsektorn med att hjälpa till med reklam för andra hotell på kusten.

Escuela San Nicolás beskrivdes som turismens vagga på kusten där många inom turistnäringen fick utbildning. Skolan kom senare att byta namn till Hotel Escuela Bellamar.

Leonardo Llorente Esteban var också en av de drivande själarna bakom fritidshamnen Puerto Banús utveckling. Han satt i en ledande position i 27 år.

Han var gift med Marina Torres som blev en av de första kvinnorna i kommunfullmäktige.

Leonardo Llorente Esteban blev utnämnd som hedersmedborgare (Ciudadano Honorario) i Marbella 2021.

Idag sörjs Leonardo Llorente Esteban bortgång av många i Marbella stad och folk inom turistnäringen. En profil har gått ur tiden.

Ola Josefsson

Ola Josefsson

Bevakar Solkusten och Spanien sedan 1994.