Rysslands invasion i Ukraina ledde till en kraftig ökning av drivmedelspriserna kopplat till energikrisen. Efter nyåret var det en mindre prisökning.
Därefter har priset på bensin och diesel i Spanien backat vilket gör att en liter bensin nu ligger under den nivå det låg på innan invasionen bröt ut.
I Sverige kan du nu tanka för under 16 SEK per liter vilket är lägsta nivån på fyra år. Enligt Handelsbankens råvaruanalytiker Christian Kopfer är det troligt att bensinpriserna kan sjunka ytterligare, åtminstone i det korta perspektivet, om kronan fortsätter stärkas.
”Högkonjunkturen har inte riktigt tagit fart ännu samtidigt som oljeproduktionen kan komma upp ytterligare lite”, säger Kopfer till TT.
Även i Spanien har drivmedelspriserna fallit. Bensinen har blivit 15 procent billigare medan priset på diesel har sjunkit 13 procent.
På måndagen kostar en liter bensin blyfri 95-oktanig, i genomsnitt 1,54 euro. Priset på blyfri 98 oktan ligger på 1,71 euro.
Diesel A har kostar 1,47 euro medan diesel A+ kostar 1,57 euro.
Med nuvarande priser kostar det cirka 82 euro att fylla en genomsnittlig tank på 55 liter.