Ungdomsarbetslösheten är omfattande i Andalusien. 62,2 procent av personer under 25 år är arbetslösa vilket betyder 200.000. Enbart i provinsen Málaga har arbetskraften i denna åldersgrupp backat med 50 procent sedan 2007 vilket återspeglas i missmodet med situationen och den utflyttning som nu sker.
Den ekonomiska krisen har satt djupa spår i ungdomsarbetslösheten visar den senaste statistiken från EPA (Encuesta de Población Activa) som grundar sig på första kvartalet 2014. Visserligen har ungdomsarbetslösheten minskat från 66 procent till 62,2 procent på ett år, men ännu återstår det mycket att göra.
I runda tal 202.000 ungdomar befinner sig i en mycket komplicerad arbetsmarknad, en siffra som stiger till 250.000 om vi höjer tröskeln till 30 års ålder.
Uttrycket ”en förlorad generation” är alltså inte överdrivet. Spaniens höga ungdomsarbetslös är ett av de stora problemen enligt Internationella Valutafonden.


















