Det var inte Vasaloppet på skidor men väl spanska mästerskapet i längdskidåkning, 42 kilometer. Längdskidåkning är ingen stor sak i Spanien men det förekommer på hög höjd bland entusiaster.
I Sierra Nevada-fjällen kan du praktisera längdskidåkning. I Monachil finns ett spår på fyra kilometer. Men bästa längdskidåkningen hittar du i Puerto de la Ragua i Laroles som också ligger i Sierra Nevada. Här mäter spåret 17 km.

Puerto de la Ragua när det finns tillräckligt med snö. (Foto: Alexis Dumont)
I nuläget har Puerto de la Ragua inte öppet på grund av snöbrist.
I Aragonien körs varje år Marxa Beret. I söndags vann Marta Cester och Lander Martín vann den 43:e upplagan.
Tävlingens körs i valle de Arán nära skidorten Baqueira-Beret. Den senaste upplagan bjöd på bästa förutsättningar. Sol och perfekt skidföre i spåren.
En som återigen visade framfötterna var veteranen Diego Ruiz (Guardia Civil) som tog silver.
😯 ¡ESPECTACULAR!
⛷️ Cerca de 1.000 personas han disfrutado de la @Marxa_Beret, la popular marcha de esquí de fondo en el Valle de Arán 🏔️
⛄️ Gracias a todos los participantes por sumarse a un plan 🔝 de nieve y mucho sol 😎 #MarxaBeret pic.twitter.com/P3TkERhu1O
— Iberdrola (@iberdrola) February 7, 2023