Utredningen inleddes efter misstankar om att företaget ålägger olagliga avgifter på sina kunder.
Det spanska konsumentverket har inlett en utredning mot fastighetsföretaget Alquiler Seguro efter misstankar om att de tar ut olagliga avgifter från hyresgästerna. Man har påbörjat arbetet efter att flera konsumentorganisationer, bland andra Facua, har skickat in klagomål. Mer specifikt handlar det om att Alquiler Seguro lägger kostnader för fastighetsförvaltning, kontraktutformning och flera andra avgifter som, sedan 2023 ska betalas av värden, på kunderna.
Om Alquiler Seguro bedöms som skyldiga kommer de att få betala böter på mellan 100 000 och en miljon euro, beroende på hur allvarligt fallet är. Facua har anmält ett enskilt fall där en hyresgäst i Madrid tvingades betala en månads hyra plus momsen på 21 procent för fastighetstjänster.
Den här typen av olaglig praxis påstås bli allt vanligare i och med den pågående bostadskrisen. Desperationen växer hos dem som söker ett hem och de blir allt mer sårbara för bedrägerier. Alquiler Seguro påstår att de slutat ta betalt av hyresgästerna för denna typ av tjänster men de senaste månaderna har allt fler klagomål och anmälningar kommit in. Därför väljer regeringen nu att påbörja en utredning.
Företaget svarar
Alquiler Seguro har gått ut med ett tydligt uttalande där de säger att de “strikt” följer lagen. “Alla tjänster och processer som utförs av företaget blir granskade och är frivilliga”, påstår de.
De känner sig trygga i att alla avgifter betalas av dem som ska betala dem och säger att de kommer samarbeta med myndigheterna under utredningen.
Airbnb tidigare under utredning
Konsumentverket utreder redan andra företag för liknande brott. Det påbörjades i oktober förra året efter att Facua och andra tunga konsumentorganisationer som CECU och OCU skickat in klagomål.
Dessa utredningar sammanfaller med en annan som gäller marknadsföring av olagliga turistlägenheter på semesteruthyrningsplattformen Airbnb. Konsumentverket bad då Airbnb att omedelbart ta ner annonserna men de har hittills vägrat. Fallet pågår fortfarande.
“Bostäder är en rättighet och ett grundläggande behov som är skyddat av lagen. Alla dessa initiativ är en del av målet att skydda konsumenter när det gäller tillgång till bostäder”, säger myndigheten i ett uttalande.











