I Marbella byggs flera nya hotell samtidigt som många av de äldre renoveras.
Marbella fortsätter att få fler hotell och dessutom ska flera av de äldre renoveras. Därmed samsas nya boenden med klassiska som har genomgått stora projekt för ökad service och komfort för sina gäster. Under de senaste sju åren har närmare 290 miljoner euro lagts på dessa förbättringar i knappt 50 olika anläggningar.
Stadsplaneringsrådet, José Eduardo Díaz, har besökt arbeten som håller på att avslutas i Los Monteros. Där har de mest betydande arbetena genomförts sedan 2022 och rådet noterade “anmärkningsvärda initiativ för skapandet eller ombyggnaden av kommunens infrastruktur för turism”. Han menar att ett flertal hotellverksamheter har sett avsevärda förbättringar de senaste åren vilket möjliggjort för staden att höja kvaliteten på sitt utbud. “Los Monteros, med en investering på 14 miljoner euro, är ett tydligt exempel på denna drivkraft och en symbol för modernisering av stadens historiska byggnader”, fortsatte Díaz som tillade att turismen är en av de viktigaste ekonomiska motorerna i kommunen.
Utöver Los Monteros lyfter kommunen fram andra renoveringar som gjorts de senaste åren. Till exempel de som gjorts på hotellen El Fuerte och Club Med Magna Marbella (tidigare Don Miguel), det pågående bygget i Gualdamina (med en investering på lite mindre än 56 miljoner euro) och renoveringen av Incosol (med en budget på 87,5 miljoner euro).
“Verksamheter som Don Carlos håller också på att förbättras och andra kommer att bli större, som Melia Banus och Don Pepe,” berättade Díaz.
Marbella är en lyxig och exklusiv destination som i allt större utsträckning satsar på kvalitetsturism och besökare med stor köpkraft. Enligt det nationella institutet för statistik (INE) hade staden 2024 den högsta inkomsten per hotellrum i Spanien med en genomsnittlig kostnad på 214,07 euro per natt.