Marbellas stadshus har nu gett grönt ljus till ett efterlängtat projekt att ge stadens fotbollsklubb en ny arena.
Den nya stadion ersätter arenan Antonio Lorenzo Cuevas och kommer att stå på samma plats. Den ska vara klar lagom till säsongen som drar igång 2026.
Enligt ritningarna kommer den nya arenan ha plats för 8 000 åskådare och faciliteter som möter moderna standarder, både enligt nationella och internationella riktlinjer.
Projektet innebär en rejäl investering och man hoppas stärka det lokala idrottslivet samtidigt som man lockar större event till Marbella. Dessutom kommer det ge en mer modern hemmaarena till Marbella FC, som just nu spelar i den spanska fjärdeligan.
Borgmästare, Ángeles Muñoz, har bekräftat att det rör sig om ett samarbete mellan offentlig och privat sektor för att bygga den nya arenan. Marbella FC kommer sedan att förvalta den på ett 50-års kontrakt. Därmed tar klubben över alla underhållskostnader från det att bygget är färdigt.
Arbetet planeras att dra igång i slutet av året och medan det pågår kommer Marbella FC att spela sina matcher på en annan närliggande plan. Den nya arenan ses som ett viktigt steg för att klubben ska kunna utvecklas och ta sportsliga kliv.