Den ikoniska musikfestivalen i Marbella på Costa del Sol som traditionsenligt avhålls i juli och augusti bjuder som vanligt på ett stort uppbåd av världsartister och biljettförsäljningen har redan startat.
Festivalen som i år har sin nionde upplaga drar igång den 2 juli och avslutas den 29 augusti och den går som vanligt i det gamla stenbrottet i Nagüeles utanför Marbella. Festivalen har växt för varje år och årets upplaga skall enligt arrangören vara den största och mest påkostade i festivalens historia.
Det kommer flera populära internationella dragplåster som t.ex. Tom Jones, Bonnie Tyler och Lionel Richie, se agendan nedan (reservation för ändringar). Festivalen öppnar klockan 20:00 alla dagar och konserterna startar 22:00, arrangören rekommenderar att man är där minst en timme före konserterna startar. JULI
2/7 Sebastián Yatra
9/7 Tom Jones
10/7 Il Divo
11/7 Raphael
13/7 Bonnie Tyler
17/7 Ozuna
18/7 Aitana
20/7 Pica Pica
22/7 Nile Rodgers & CHIC, samt DJ Juan Magán
25/7 Los Morancos
27/7 Lionel Richie
29/7 Supertramps, Roger Hodgson, samt DJ Juan Magán
31/7 Simple Minds
AUGUSTI
1/8 Carlos Rivera
3/8 Morat
4/8 Antonio José
5/8 José Luis Perales, samt DJ Juan Magán
6/8 Estrella Morente och Diego El Cigala, samt Lérica
7/8 Taburete
11/8 El sentido del humor: Dos Tontos y yo
12/8 Ara Malikian
12/8 Oro Viejo
13/8 Beret
14/8 India Martínez, samt DJ Juan Magán
15/8 Sara Baras
17/8 Estopa
20/8 Siempre Así
21/8 Miguel Poveda
22/8 Luz Casal
26/8 Melendi
28/8 Morat
För mer information och biljettköp se festivalens webbplats:
starlitemarbella.com
Bildtext: Starlite Festival, foto tillhandahålls av arrangören.
Artikel: Jonny Erixon.