En ny studie presenterad av sparbanken CajaGranada visar att Málagaprovinsen är överlägset störst vad gäller utländska egenföretagare. Närmare 60 % av alla utlänningar som arbetar i egen regi som autónomo (enskild firma) i Andalusien gör det i Málagaprovinsen. De branscher som dominerar är hotell- och restaurang, butiker, fastighetsmäklare och något överraskande bilverkstäder. Det är framför allt invandrare från andra EU-länder som väljer att starta upp och driva en rörelse när de bosätter sig i Andalusien, medan invandrare från andra delar av världen framför allt blir löntagare.
Många utländska företagare i Málagaprovinsen
Redaktionen SvM
Publicerad
22 April, 2007
Tips om nyheter?
Kontakta Redaktionen
info@svenskamagasinet.nu
Evenemang och kultur
Sista chansen att boka plats på succéresan till Valladolid!
I maj står festerna på rad i Córdoba
Anders Zorn-utställning i Madrid
Teatro Real i Madrid firar 30 år sedan nyöppningen
Härligt inspirerande vinresa till Spaniens fyra bästa distrikt
Världen
Spanien vill se EU-armé – Sverige säger nej – ”är inte realistiskt”
Svenskägda Europa Point FC vill locka fotbollsintresserade svenskar till Gibraltar
Bryssel varnar: Spaniens amnestilag för migranter kan påverka hela EU
Arsenal till historisk Champions League-final
Svenska Magasinet Premium
Som Premium får du tillgång till alla våra artiklar och nyheter. Premium kommer att få unika erbjudanden från våra annonsörer och samarbetspartners. Du som köper Premium får tillgång till alla våra tusentals artiklar på webben i 12 månader för endast 60 €.
Skapa konto
Nyhetsbrev
Tack!
För att din bokning nu ska bli registrerad hos oss så kommer du att få ett mail till din uppgivna mailadress, detta för att vi ska följa reglerna enligt Dataskyddsförordningen (GDPR) och försäkra oss om att det är du som har denna mailadress.
Du måste bara bekräfta att du vill ha vårt nyhetsmail för att din prenumeration ska påbörjas.
Kontrollera även skräpposten om du inte fått något mail inom 10 minuter.
Tipsa Svenska Magasient
Har du synpunkter eller nyhetstips? Mejla till info@svenskamagasinet.nu