I Benalmádena har man nu gjort en avstämning efter att de nya lokalbusslinjerna har varit i trafik i en månad. Det var 20 500 resenärer som utnyttjade den nya servicen under den första månaden. Det är ett resultat som överträffar de målsättningar man hade från ansvarigt håll – det talades om 17 000 resenärer som ett bra resultat. Av de tre linjerna, som trafikeras av så kallade mikrobussar, är det linje 2 som har haft flest resenärer. Den har svalt omkring 50 % av det totala antalet resenärer. Punktligheten har även legat på en acceptabel nivå: 90 %.
Många åker buss i Benalmádena
Redaktionen SvM
Publicerad
5 April, 2006
Tips om nyheter?
Kontakta Redaktionen
info@svenskamagasinet.nu
Evenemang och kultur
Helgguide till Málaga: Kultur, folkfester och neondesign på Costa del Sol
Kultur, folkfest och sommarvärme: Det händer på Costa Blanca just nu
Marina van Stekelenburg utvald till konstutställning
Snart är det dags för ferian i Marbella – i år med golftävling
I maj står festerna på rad i Córdoba
Världen
Kniven mot strupen för Sverige – så ser du kvällens VM-skräckis i Spanien
Spaniens utrikesminister avfärdar påståenden att landet blir uteslutet ur Nato
Natos utrikesministermöte i Helsingborg: Kommer Spanien tvingas öka försvarsutgifterna?
Spanien vill se EU-armé – Sverige säger nej – ”är inte realistiskt”
Svenska Magasinet Premium
Som Premium får du tillgång till alla våra artiklar och nyheter. Premium kommer att få unika erbjudanden från våra annonsörer och samarbetspartners. Du som köper Premium får tillgång till alla våra tusentals artiklar på webben i 12 månader för endast 60 €.
Skapa konto
Nyhetsbrev
Tack!
För att din bokning nu ska bli registrerad hos oss så kommer du att få ett mail till din uppgivna mailadress, detta för att vi ska följa reglerna enligt Dataskyddsförordningen (GDPR) och försäkra oss om att det är du som har denna mailadress.
Du måste bara bekräfta att du vill ha vårt nyhetsmail för att din prenumeration ska påbörjas.
Kontrollera även skräpposten om du inte fått något mail inom 10 minuter.
Tipsa Svenska Magasient
Har du synpunkter eller nyhetstips? Mejla till info@svenskamagasinet.nu