Den speciella polisenhet som har upprättats för att ge stöd till kvinnor som utsatts för misshandel eller hot har gripit en man i Málaga. Han greps efter att ha överträtt ett besöksförbud som utfärdats av en domstol en tid tillbaka. Kvinnan hade extra bevakning efter att ha rapporterat om nya hot, och när mannen på nytt närmade sig kvinnan slog polisen till. Den 30-årige mannen fördes omedelbart inför jourdomstolen som beslutade att han skulle frihetsberövad. Han har nu ytterligare straff att vänta. Mannen är välkänd av polisen sedan tidigare efter att ha varit inblandad i flera stölder.
Man greps efter att ha brutit mot besöksförbud
Redaktionen SvM
Publicerad
6 April, 2005
Tips om nyheter?
Kontakta Redaktionen
info@svenskamagasinet.nu
Evenemang och kultur
Fuengirola kommun arrangerar nordisk kulturfestival 25 april
Anders Zorn-utställning i Madrid
Först på Solkusten: Fenicierna – handelsresande sjöfolk som grundade Málaga
Att resa i Spanien är levande historia
Teatern Lope de Vega i Vélez-Málaga har öppnat igen efter 24 år
Världen
Stenson debuterar på Staysure Legends Tour 24-26 april
Rory McIlroy skriver historia efter en ny seger i US Masters 2026
Docka föreställande Netanyahu brändes i Málaga – Israel protesterar
Jon Rahm och Ludde Åberg klarade sig vidare i US Masters
Svenska Magasinet Premium
Som Premium får du tillgång till alla våra artiklar och nyheter. Premium kommer att få unika erbjudanden från våra annonsörer och samarbetspartners. Du som köper Premium får tillgång till alla våra tusentals artiklar på webben i 12 månader för endast 60 €.
Skapa konto
Nyhetsbrev
Tack!
För att din bokning nu ska bli registrerad hos oss så kommer du att få ett mail till din uppgivna mailadress, detta för att vi ska följa reglerna enligt Dataskyddsförordningen (GDPR) och försäkra oss om att det är du som har denna mailadress.
Du måste bara bekräfta att du vill ha vårt nyhetsmail för att din prenumeration ska påbörjas.
Kontrollera även skräpposten om du inte fått något mail inom 10 minuter.
Tipsa Svenska Magasient
Har du synpunkter eller nyhetstips? Mejla till info@svenskamagasinet.nu