Spaniens ekonomi växte under andra kvartalet med en procent. Det visar siffror från landets motsvarighet till statistiska centralbyrån, INE (Instituto Nacional de Estadística). Under de senaste åtta åren har landets ekonomi aldrig vuxit så starkt som under årets andra kvartal.
Bruttonationalprodukten (BNP) ökade 1 procent jämfört med kvartalet före. Årstillväxten ligger nu på 3,1 procent. ”Vi börjar se ljuset i slutet av tunneln”, säger finansministern Luis de Guindos.
Det är landets ökade konsumtion som gör att tillväxten tilltar. Det är den inhemska efterfrågan där hushållens ekonomi har förbättrats samtidigt som det görs investeringar i utrustning och bostäder. Hushållens konsumtion ökade under det andra kvartalet med 0,9 procent uppger Riksbanken Banco de España.
				










