70-årig man från Svealand hittats död i Almuñécar

av | feb 26, 2025 | Lokalt

En 70-årig svensk man från Svealand påträffades död tidigt på tisdagsmorgonen vid Peñón del Lobo nära fritidshamnen Puerto Deportivo de Marina del Este i Almuñécar.

”UD känner till att en svensk man i 70-årsåldern, hemmahörande i Svealand, påträffats avliden den 25 februari i Spanien. Anhöriga är underrättade”, skriver UD:s presstjänst i en e-post till Svenska Magasinet.

Det var vid halvnio-tiden på tisdagsmorgonen som en fiskare hittade en livlös kropp som flöt i havet cirka hundra meter från ett svårtillgängligt område med klippor som går under namnet Peñón del Lobo som ligger mellan stranden El Muerto och fritidshamnen Puerto Deportivo Marina del Este.

Guardia Civil bärgade kroppen med hjälp av en båt och förde den till rättsmedicinska IML (Instituto de Medicina Legal) i Granada för obduktion.

Diariosexitano skriver att mannen hade skador i ansiktet. Obduktionen ska svara på om dessa har orsakats oavsiktligt efter ett fall eller om skadorna är avsiktliga och orsakade av gärningsperson.

Enligt Guardia Civil fanns det ingen anmälan om att personen var försvunnen. Gendarmer från Guardia Civil fann mannens ID-handlingar vilket gjorde att han kunde identifieras.

TIPSA REPORTERN
Ola Josefsson