Läkarstrejk på primärvården i Málagaprovinsen

av | okt 15, 2018 | Nyheter

Strejken gäller husläkare och barnläkare på vårdcentralerna, den börjar idag måndag den 15 oktober 11.00 – 15.00 och 16.00 – 20.00, strejken fortsätter med samma tider i morgon tisdag.

Strejken är inte total utan akuttjänsterna kommer att fungera till 100% medan de övriga konsultationerna kommer att fungera till 50%. På onsdag kommer parterna i konflikten att träffas för att fortsätta med förhandlingarna. Om ingen uppgörelse nås så är det varslat om nya strejker den 22, 23, 24, 29 och 30 oktober.

Läkarnas fackförening i Málaga och plattformen Basta Ya stöder dessa partiella strejker och de har också stöd från flera andra medicinska organisationer och andra grupper i hela Andalusien. Biträdande sekreterare för den medicinska föreningen i Málaga, Carmen Gómez, sa att denna strejk inte kräver ”något konstigt eller något som inte existerar”. ”De andalusiska läkarnas och patienternas rättigheter måste vara desamma som resten av de spanska läkarna, vi kräver att vi ska kunna ge kvalitetsvård, känna oss säkra, motiverade, kunna förena yrkesliv och familjeliv så att vi inte används som maskiner där dagen ibland kan sluta med två timmars extra arbete som ingen tillskriver oss”.

Talesmannen för läkarkollektivet Basta Ya Malaga, Carlos Bautista, ansåg att detta var ett ”historiskt ögonblick för folkhälsan förstörs mer än någonsin”, det krävs mer ekonomiska och materiella resurser för att förbättra hälsovården.

Bildtext: Vårdcentralen i Coín, foto: Jonny Erixon

TIPSA REPORTERN
Ola Josefsson

Costa del golf