De ryska investeringarna på Costa del Sol har fördubblats under se senaste två åren. Det är för tidigt att göra bedömningen men det är inte omöjligt att konflikten på Krim-halvön kan få effekter även på Costa del Sol. Det säger deltagare vid fastighetsutställningen MIPS 2014 (Marbella International Property Show) som pågår i Villa Padierna Palace Hotel.
Att den ryska rubeln förlorar i värde gentemot euron kan komma att bromsa flödet av kapital till provinsen Málaga. Den kan innebära bekymmer för fastighetsbranschen på Costa del Sol. De ryska investeringarna har ökat de senaste åren.
”Ryska företag får sämre köpkraft när den ryska rubeln förlorar i värde, och det kan dröja innan rubeln ökar i värde” säger Ricardo Bocanegra till dagstidningen La Opinión de Málaga.
”Det blir intressant och se hur ryska affärsmän kommer att hantera sina tilgångar utomlands. Vi får vänta och se hur saker och ting utvecklas” säger Ricardo Bocanegra.
Den kände ryske investeraren Sergey Krupnov säger å andra sidan att konflikten på Krim-halvön inte kommer att inverka på Costa del Sol.
Det som kan komma att påverka ryska investeringar på Costa del Sol är om Krim-konflikten hårdnar och om det sker begränsningar i beviljandet av visum till EU.