Kampanj mot sexuella ofredanden

av | jul 26, 2016 | Nyheter

Assistans 24 timmar om dygnet med professionell hjälp av spanska advokatsamfundet, Colegio de Abogados, från den 1 augusti. Offer för sexuellt ofredande kommer att få hjälp och stöd.

Francisco Javier Lara, president vid spanska advokatsamfundet i Málaga, berättade om hjälpen till offer. En e-postadress (noesno@icamalaga.es) och ett telefonnummer (951 386 038) dit offer kan ringa gratis för att få hjälp.

Kampanjen ”No es no”, Nej är Nej, presenterades av Málagas kommunfullmäktige på tisdagen och görs i samarbete med den spanska motsvarigheten till advokatsamfundet. Tjänsten finns 24 timmar om dygnet där advokater som är specialiserade i ämnet ger hjälp.

Över 2.000 kampanjaffischer ska informera om kampanjen. Information ska gå ut till både kvinnor och män för att öka medvetenheten för allmänheten att agera omedelbart i samband med sexuella ofredanden.

Kommunalrådet inom jämställdhet, Ruth Sarabia, säger att det ska anordnas pedagogiska samtal där civilförsvaret och lokalpolisen hjälper till att informera allmänheten.

TIPSA REPORTERN
Ola Josefsson

Costa del golf