– Beslutet att upphäva tillämpningen av Schengenavtalet kommer inte att ses över före den 15 augusti och i vilket fall som helst först efter att säkerhetsriskerna för Italien helt har uteslutits, säger Piantedosi.
Giorgia Melonis regering hävdar att upphävandet av Schengenavtalet är helt i enlighet med europeisk lag samtidigt som den anser att Spanien har agerat med vedergällning genom att för snart en vecka sedan införa kontroller av resenärer som anländer från Italien.
Italien kommer att upprätthålla kontroller av resenärer från Spanien och kommer för närvarande inte att återställa den fria rörligheten mellan de två länderna, åtminstone till den 15 augusti, rapporterar Antena 3.
Då kommer man att bedöma situationen innan man beslutar om de nödvändiga säkerhetsförhållandena föreligger för att häva kontrollerna.
Spanien fortsätter sina slumpmässiga kontroller. Sedan de började från midnatt lördagen den 8 augusti har spansk gränspolis kontrollerat 3 115 resenärer från tredje land som anländer från Italien.
Kontrollerna utförs vid flygplatser som Madrid-Barajas, Barcelona-El Prat, Málaga, Sevilla, Valencia, Alicante och Bilbao samt flygplatser på Balearerna och Kanarieöarna.
Sverige exkludera inte Spanien från Schengenavtalet
Under torsdagen svarade Sveriges migrationsminister Johan Forssell på en skriftlig fråga som Björn Söder (SD) ställt till utrikesministern Maria Malmer Stenergard mot bakgrund av situationen vid Ceuta, om det finns en avsikt att föra en diskussion för att ett beslut ska fattas om att exkludera Spanien från Schengenavtalet.
Sveriges migrationsminister skriver:
”Situationen vid Ceuta i slutet av juli, där tusentals migranter passerade gränsen från Marocko till den spanska exklaven, var exceptionell. Spaniens agerande med anledning av händelsen var resolut och effektivt. Majoriteten av de som passerade gränsen har återvänt till Marocko”.
”Effektiv kontroll av EU:s yttre gräns är en förutsättning för Schengenområdet och den fria rörligheten. Alla medlemsstater har ett ansvar i detta och att bekämpa irreguljär migration. När det föreligger ett allvarligt hot mot allmän ordning eller inre säkerhet har medlemsstaterna möjlighet att återupprätta inre gränskontroller, dvs kontroll vid gränserna gentemot andra Schengenländer. Sådana kontroller har Sverige och flera andra medlemsstater infört sedan tidigare”.
”Schengenregelverket innehåller inte någon rättslig möjlighet att exkludera en medlemsstat. Det är inte heller en fråga som någon regering driver inom ramen för EU-samarbetet och inte heller en fråga som den svenska regeringen avser att driva. Regeringen anser däremot att det är angeläget att medlemsstaterna gemensamt drar lärdomar av erfarenheten för att förhindra att liknande händelser inträffar igen”.