Isländskt konsulat med isländsk-talande konsul i Fuengirola

av | apr 30, 2013 | Nyheter

I den skandinaviska kolonin på Solkusten är islänningarna minst till antalet jämfört med svenskar, danskar och norrmän. Uppskattningsvis runt 300 islänningar finns i provinsen. Trots att de inte är fler har de ett eget honorärkonsulat sedan 1973 med en honorärkonsul som talar isländska.

Islands honorärkonsulat ligger i Fuengirola i Edf. Ronda I, 3-B på paseo marítimo Rey Juan Carlos 91 (bilden) och det är Per Dover Petersen som är honorärkonsul. Han är född i Århus i Danmark för 67 år sedan och täcker nu in tio provinser i Andalusien och Extremadura som konsul.

I en intervju i dagstidningen Diario SUR berättar Per Dover Petersen att konsulatet öppnade på 1970-talet på grund av de isländska turisterna som besökte Solkusten. Runt 5.000 isländska turister besöker Andalusien varje år.

TIPSA REPORTERN
Ola Josefsson

Costa del golf