Från den 6 maj till den 17 juli hålls en stor rättegång vid nationaldomstolen i Madrid där flera Marbellasvenskar riskerar att dömas till långa fängelsestraff för att tillhöra en kriminell organisation, grovt penningtvättbrott och grova narkotikabrott.
Bland de huvudåtalade är Joakim Broberg som är styvson till Marbellas borgmästare Ángeles Muñoz. Åklagarmyndigheten yrkar på totalt 22 års fängelse och 30 miljoner euro i böter.
Läs mer: Joakim Broberg åtalas för penningtvättbrott och grova narkotikabrott
Enligt åtalet riskerar Joakim Broberg dömas till 11 års fängelse för brott mot folkhälsan då han varit delaktig i narkotikasmuggling från Spanien till Frankrike 2019 plus sju års fängelse för grovt penningtvättbrott samt fyra års fängelse för mutbrott för att betalat lokalpolisen Rafael Gallego i Marbella för information som enbart var för polisen.
Enligt åtalet har Joakim Broberg varit ”chef” i hans egen organisation med handel av hasch från Marocko. Via den i Europa baserade kommunikationstjänsten Encrochat har Joakim Broberg under namnet ”Canaryegg”organiserat sin brottslighet för att planera kriminell verksamhet.
Mer än 30 personer står åtalade däribland flera kända svenskar i Marbellaområdet. Enligt åtalet handlar det om ett kriminellt nätverk som har styrts av svenska medborgare bosatta i Spanien, enligt La Opinión de Málaga.
Genom Encrochat upprätthöll Joakim Broberg kontakter med olika narkotikasmugglare som skulle anlända till Spanien med båt. Ytterligare kontakter har varit med personer som skulle leverera drogerna.
Utredningen visar att Joakim Broberg och flera andra personer i toppen av narkotikaligan använt sig av flera företag som täckmantel i syfte att dölja pengar från narkotikahandel och andra aktiviteter. Mer än sju miljoner euro ska ha tvättats genom affärsverksamheter, fastighetsinvesteringar och försäljning av guld.
Han greps i Brasilien 2021 då han var efterlyst av spanska myndigheter och utlämnades till Spanien samma år. Han släpptes fri i väntan på rättegång och ska enligt uppgifter till Svenska Magasinet numera vara bosatt i Madrid.
Den huvudåtalades far Lars Broberg som avled i mars 2023 ingick i utredningen i början. Han släpptes av hälsoskäl och avled senare.
Joakim Brobergs försvarsadvokat kräver att han frikänns och till grund finns femtio sidor bevismaterial som motbevisar var och en av de operationer som han åtalas för.
Rättegången inleds vid nationaldomstolen Audiencia Nacional i Madrid den 6 maj och beräknas avslutas 17 juli. 35 rättegångsdagar är inplanerade under denna tid, skriver nyhetsbyrån EFE.
Joakim Broberg som är född i Sverige förekom inte i belastningsregistret tidigare.