Katalonien får rätt till att utvisa migranter

av | mar 5, 2025 | Inrikes

PSOE-regeringen gör allt för att kratta gången för en allmän budget genom att göra eftergifter till sina mest oregerliga partner, den katalanska höger- och separatistalliansen Junts.

Nu handlar det om immigration och gemensam gränskontroll.

Pedro Sánchez försvarar beslutet med att avtalet är konstitutionellt eftersom det bara är en ”delegering” av befogenheter. Katalonien får nu rätt att skicka tillbaka migranter och verkställa utvisning. Även att bevaka regiongränsen mellan Katalonien och övriga spanska regioner.

Regionregeringen får även befogenhet att utfärda ID-handlingar och uppehållstillstånd till utlänningar.

Den katalanska separatistalliansen Junts har satt som krav att regionregeringen i Katalonien skulle få rätt att själva avgöra mottagandet av migranter och utvisningar. I annat fall kunde det leda till en misstroendeomröstning mot Sánchez.

Sánchezregeringen ser sig tvungna att kompromissa vilket gör att Katalonien själva får ansvaret att hantera migrationen.

Junts ledare Carles Puigdemont som fortsatt befinner sig i Bryssel har som mål att få ett självständigt Katalonien. Med beslutet att regionen kan avhysa migranter så reses en ”mur” mot resten av Spanien.

– Vi vill integrera invandrare, men samtidigt måste vi säkra framtiden för vår nationella identitet, baserad på den katalanska identitetens språk och värderingar, säger Puigdemont.

Ytterkantvänsterpartiet Podemos partisekreterare Ione Belarra beskriver avtalet mellan PSOE och Junts som rasistiskt och hotar att rösta ned förslaget.

Enligt Belarra är Junts emot invandring och tillsammans med det högerextrema katalanska Aliança Catalana finns risken att dessa i framtiden får inflytande i regionregeringen i Katalonien.

Andalusiens regionpresident Juanma Moreno säger att detta visar att Pedro Sánchez är kapabel att göra vilka eftergifter som helst med det enda målet att behålla makten.

– Det är oerhört trist när han upprepade gånger lappar och skär sönder vårt land.

Det största oppositionspartiet Partido Popular beskriver avtalet mellan PSOE och Junts som ”förnedrande och att det bryter mot grundlagen”. De överväger att ta det till domstol.

– Det innebär en fördjupad ojämlikheten mellan det spanska folket, säger Alberto Núñez Feijóo.

TIPSA REPORTERN
Ola Josefsson