Dansktalande Michelle Gillingwater Pedersen blev i helgen Miss Gibraltar. ”Det känns helt otroligt, det betyder att jag får komma ut i världen och tävla. Att vinna titeln har varit en dröm för mig”, säger den lyckliga halvdanskan till dagstidningen Gibraltar Chronicle.
Och i publiken satt en lika lycklig mamma, Louise Gillingwater Pedersen, som själv blev vald till Miss Gibraltar 1982. ”Jag är så stolt över henne, men alla flickorna i tävlingen var vackra”, säger mamman till tidningen.
23-åriga Michelle arbetar inom Private Banking och talar engelska, danska och spanska. Hon kommer att representera Gibraltar vid tävlingen Miss World i London i höst.
Det är andra gången i historien som både mamma som dotter vinner skönhetstävlingen på Gibraltar. Grace Torres Valverde vann 1966 medan dottern Michelle vann 1992.