Gärningspersonen bakom dödsskjutningen i Marbella från Göteborg

(Foto: Skärmdump övervakningskamera)

Den svenske medborgare som nyligen häktades för mordet på Hamza Karimi, mera känd som Hamko, i Marbella hade en chefsposition vid ett kommunalt bolag i Göteborg.

Ola Josefsson
Publicerad 21 October, 2025

Det är SVT Väst som på måndagen gick ut med nyheten att en man som tidigare var anställd med en ansvarsposition på ett kommunalt bolag i Göteborg, misstänks för att ha skjutit ihjäl en svensk man i Marbella i början av oktober.

– Han skötte sig alltid och jobbade bra. Efter semestern sjukskrev han sig – och sedan fick vi inte tag på honom, säger bolagets vd till SVT Väst.

Mannen är tidigare ostraffad och har haft olika chefsposter inom näringslivet. Senast hade han en ansvarsfull befattning inom ett kommunalt bolag i Göteborg.

Den 6 oktober häktades den svenske medborgaren som enligt uppgifter i spansk media ursprungligen kommer från Afghanistan.

Enligt uppgifter i SVT Väst skulle mannen ha varit på semester men blev sjukskriven och kunde inte nås.

Han har efter mordet blivit uppsagd vid det kommunala bolaget.

Tips om nyheter?