I morgon är det internationella museidagen och Málagas enastående kulturutbud slår på stort med gratis inträde, konserter, föreläsningar och gratis guidningar. Det enda museum som håller stängt i morgon är Málagas bilmuseum.
Säkert kommer många att lockas till Málagas nya stadsmuseum i det vackra gamla tullhuset palacio de la Aduana som öppnade i vintras. Under torsdagen i samband med Día Internacional de los Museos arrangeras guidningar och konserter.
Picassomuseet, CAC Málaga, Centre Pompidou, Carmen Thyssen, Picassos födelsehem, Ryska kollektionen, Museo Unicajas de Artes, Museo del Patrimonio, Jorge Rando, stenkammargravarna i Antequera och CAC i Vélez Málaga är några av museerna i provinsen som slår på stort på torsdagen.