Alejandro Davidovich från Fuengirola tar en av platserna i Spaniens Davis Cup-lag i tennis inför kvalet i Valencia den 13 till 18 september. Tillsammans med Carlos Alcaraz, Roberto Bautista, Pablo Carreño och Marcel Granollers ska Spanien kvalificera sig till slutspelet i Davis Cup som i år avgörs i sporthallen Martín Carpena i Málaga den 21 till 27 november.
Spansk tennis visar framfötterna som vanligt. I helgen vann Pablo Carreño sin första ATP 1.000-turnering genom seger i Montreal. 19-årige Carlos Alcaraz tog sig i sommar upp på plats fyra på världsrankingen.
Den här veckan pågår ATP 1.000-turneringen Western & Southern Open i Cincinnati i Ohio som är sista turneringen inför US Open.
På måndagen presenterade Spaniens Davis Cup-kapten Sergi Bruguera laget som spelar kvalfinal efter att Spanien tidigare i år vunnit över Rumänien på Puente Romano i Marbella.
I kvalfinalen spelar Spanien i grupp B där även Serbien med Novak Djokovic samt Kanada och Sydkorea ingår. De två bästa lagen kvalificerar sig till Davis Cup-finalen i Málaga.
Spanien möter Serbien den 14 september och därefter väntar Kanada den 16 september och Sydkorea söndagen den 18 september. Samtliga matcher börjar klockan 16 och sänds på spansk tv.
Sedan väntar kvartsfinal i Málaga.
Om Spanien blir etta i sin grupp möter de tvåan i grupp A där Italien, Kroatien, Argentina och Sverige spelar. Blir Spanien tvåa möter de ettan i grupp C där Tyskland, Frankrike, Belgien och Australien spelar.
I Málaga den 21 till 27 november spelas slutspelet i Davis Cup med kvartsfinaler, semifinaler och final.
