Massmedia i Norge uppgav i helgen att ett möte ska ha hållits i Oslo mellan representanter för den spanska regeringen och den baskiska terroristorganisationen ETA. Det hela förnekades genast av Spaniens inrikesminister Alfredo Pérez Rubalcaba. Informationsrådet på det norska utrikesministeriet, Björn Jahnsen, sade dock att man varken bekräftar eller förnekar uppgifterna. Den spanska ambassadören i Oslo säger tillika att man inte har några kommentarer kring det hela. Norge har tidigare varit platsen för förhandlingar i internationella konflikter som den mellan palestinier och israeler. Det uppges samtidigt att kontakter mellan parterna togs i Oslo förra hösten, något som ledde fram till ETA:s beslut att utlysa sin kommuniké om ett permanent eldupphör i mars.
Förhandlingar med ETA i Norge?
Redaktionen SvM
Publicerad
8 October, 2006
Tips om nyheter?
Kontakta Redaktionen
info@svenskamagasinet.nu
Resmål
Äventyret i sydspansk fjällvärld
Djupt ner i det blå: Bästa dykningen på kusten
Snorkla vid Torrox och upptäck gamla vrak
La Herradura: En hästsko vid havet
Den aristokratiska pärlan Osuna
Världen
Spanien skickar nödhjälp till Venezuela
Från kris till guldfeber: Supertalangen vände på steken för Spanien
Sverige överkört av Nederländerna efter chockstarten
Kan Sverige överraska i VM 2026?
Svenska Magasinet Premium
Som Premium får du tillgång till alla våra artiklar och nyheter. Premium kommer att få unika erbjudanden från våra annonsörer och samarbetspartners. Du som köper Premium får tillgång till alla våra tusentals artiklar på webben i 12 månader för endast 60 €.
Skapa konto
Nyhetsbrev
Tack!
För att din bokning nu ska bli registrerad hos oss så kommer du att få ett mail till din uppgivna mailadress, detta för att vi ska följa reglerna enligt Dataskyddsförordningen (GDPR) och försäkra oss om att det är du som har denna mailadress.
Du måste bara bekräfta att du vill ha vårt nyhetsmail för att din prenumeration ska påbörjas.
Kontrollera även skräpposten om du inte fått något mail inom 10 minuter.
Tipsa Svenska Magasient
Har du synpunkter eller nyhetstips? Mejla till info@svenskamagasinet.nu
