Fler trafikkontroller i Andalusien

av | jun 5, 2024 | Nyheter

Antalet dödsolyckor i regionen ökade mellan januari och maj med mer än 50 procent, jämfört med samma period 2023. 

Det spanska trafikverket (DGT) kommer från och med denna månad öka antalet kontroller på de andalusiska vägarna. Detta, främst, för att minska antalet olyckor kopplade till förare som kör påverkade av alkohol eller droger. 

Under de fyra första månaderna 2024 inträffade 66 trafikolyckor med dödligt utfall, med totalt 76 dödsfall, i regionen. “Vi kan inte förbli självbelåtna när vi ser sådana siffror och måste omedelbart vidta åtgärder för att öka trafiksäkerhet för alla som kör på vägarna, speciellt eftersom vi kliver in i sommarsäsongen, när antalet resor ökar markant,” sade regeringsdelegaten i Andalusien, Pedro Fernández.

Under ett möte mellan honom och DGTs koordinator i Andalusien, Ana Luz Jiménez, och Guardia Civils chef för trafikenhet, Rafael Ordoñez Calero, lades stor vikt vid en kraftig ökning av dödliga olyckor jämfört med samma period ifjol. Då inträffade 44 olyckor som ledde till att 48 personer miste livet på Andalusiens vägar.

Dessutom skadades 2 714 personer i 1 611 olika incidenter, 5,5 procent mer än 2023. Antalet resor under perioden ökade också, men bara med 2,63 procent. 

Åker utan säkerhetsbälte

Fernández poängterade att 60 procent av dem som dör i trafiken inte har bältet på sig i bilen. Den största ökningen av trafikolyckor sker på motorvägar och tvåfiliga vägar. 

Olämplig hastighet är den tredje vanligaste faktorn bakom olyckor. I den senaste kampanjen för att motverka detta i regionen anmäldes fler än 8 200 förare. 

Från och med nu kommer antalet kontroller på vägarna att öka. Ett särskilt fokus kommer att läggas på motorcyklar, eftersom det fina vädret gör att allt fler motorcyklister ger sig ut på vägarna. 

Alkohol och droger

Fler nykterhetstester kommer även att göras, särskilt på vardagar. Man kommer även arbeta för att öka medvetenheten bland förarna. “Målet är att öka medvetenheten bland alla som använder Andalusiens vägar att mellan 30 och 50 procent av alla dödsfall beror på onykterhet, så flera kan undvikas om vi alla är ansvarsfulla,” avslutade Fernández.

Man kommer även analysera vägarna för att identifiera platser där de kan göras säkrare och installera 23 nya fartkameror i regionen. 

Robbie Eriksson

Robbie Eriksson

TIPSA REPORTERN
Ola Josefsson

Costa del golf