Extremhettan utlöser storbränder i Spanien – svenskt semesterparadis evakueras

Spanien Brinner
Här brinner det i Spanien just nu

Extrem värmebölja med temperaturer runt 40 grader har utlöst en våg av våldsamma skogsbränder över hela Spanien. Det mest akuta läget råder just nu i turisttäta Costa Brava där över 1 800 hektar har slukats av lågorna, men även regioner som Aragonien och Galicien kämpar mot svåra bränder. Hittills i år har över 50 000 hektar lagts i aska i landet, vilket är dubbelt så mycket som normalt för perioden.

Johan Pettersson
Publicerad igår 13:30

SPANIEN. En våg av intensiva skogsbränder härjar just nu över flera spanska regioner i samband med sommarens första extrema värmebölja, där temperaturerna har skjutit i höjden till runt 40 grader. Den mest akuta situationen råder i turisttäta Costa Brava i Katalonien, men även nordvästra Spanien slåss mot lågorna. Över 50 000 hektar mark har hittills slukats av bränder i landet under året, enligt satellitdata från det europeiska övervakningssystemet EFFIS.

Dramatik på Costa Brava – industriarbetare gripen

I det populära semesterparadiset Costa Brava i provinsen Girona kämpar hundratals brandmän mot en massiv skogsbrand som snabbt spred sig över 1 800 hektar i det känsliga naturområdet Les Gavarres. Kraftiga vindar – den fruktade Tramontana – i kombination med extrem torka har gjort släckningsarbetet extremt svårt. Tiotusentals invånare och turister i ett tiotal kommuner har beordrats att stanna inomhus med stängda fönster på grund av den kvävande rökutvecklingen.

Den katalanska poliskåren Mossos d’Esquadra har gripit en manlig industriarbetare som misstänks ha startat jättebranden genom grov oaktsamhet (imprudencia grave). Mannen arbetade som operatör vid ett vägarbete i närheten av kommunen La Bisbal d’Empordà. Enligt polisens utredning använde han en vinkelslip alldeles intill vägrenen, varpå gnistor från maskinen omedelbart antände den knastertorra vegetationen. Eftersom provinsen befann sig i högsta beredskapsnivå rådde det vid tillfället ett strikt förbud mot att använda verktyg som kan generera gnistor i skog och mark.

Flera regioner hårt drabbade

Medan Costa Brava dominerar nyhetsflödet rapporterar det spanska miljöministeriet (Miteco) om ett flertal så kallade stora skogsbränder (bränder över 500 hektar) runt om i landet:

  • Aragonien: En kraftig eldsvåda har härjat i regionen där omkring 2 200 hektar mark har slukats av lågorna. Över 100 räddningsarbetare och flygunderstöd har satts in.
  • Galicien & León: I de historiskt branddrabbade områdena i nordväst rasar flera bränder. I Galicien har hundratals boende tvingats evakuera sina hem. Bränder i León (bland annat vid Congosto) och Cantabria har också bidragit till att driva upp årets dystra statistik.
  • Södra Spanien: Allvarliga bränder hålls under uppsikt i bland annat Huelva (San Bartolomé de la Torre) och Córdoba (Obejo).

“Dubbelt så många bränder”

Skogsbrandsforskare varnar för att den tidiga extrema värmen och torkan har skapat en farlig cocktail i södra Europa. Enligt data från miljöorganisationer har Spanien hittills i år registrerat ungefär dubbelt så många bränder jämfört med vad som är normalt för perioden.

Myndigheterna uppmanar nu alla invånare och turister till extrem försiktighet. All form av eldning, grillning eller användning av maskiner som kan orsaka gnistor i skog och mark är strängt förbjuden i riskzonerna.

 

För att följa brändernas utveckling i realtid kan du som läsare hålla koll på satellitkartorna via IncendiosEspaña eller läsa de senaste säkerhetsuppdateringarna på Svenska Ambassadens reseinformation för Spanien eller följa Svenska Magasinet för dagliga uppdateringar om vad som händer i Spanien.

Tips om nyheter?