Nationaldomstolen i Madrid dömde i dag ETA-terroristen Francisco Javier García Gaztelu, med täcknamnet ”Txapote” till 30 års fängelse för mord. Han dömdes för mordet på politikern Gregorio Ordóñez i San Sebastián i januari 1995. Ordóñez var då den högste politikern inom det konservativa Partido Popular och sköts i huvudet på en bar i centrala staden. ”Txapote” dömdes även till ett skadestånd på 500 000 euro till änkan och barnen. Han får dessutom inte närma sig familjen under fem år efter frigivning eller bosätta sig i San Sebastián under samma tidsperiod.
ETA-terrorist dömd till 30 år
Redaktionen SvM
Publicerad
17 December, 2006
Tips om nyheter?
Kontakta Redaktionen
info@svenskamagasinet.nu
Evenemang och kultur
Snart är det dags för ferian i Marbella – i år med golftävling
Elvira föreläser om att leva mellan två kulturer
Sista chansen att boka plats på succéresan till Valladolid!
I maj står festerna på rad i Córdoba
Teatro Real i Madrid firar 30 år sedan nyöppningen
Världen
Natos utrikesministermöte i Helsingborg: Kommer Spanien tvingas öka försvarsutgifterna?
Spanien vill se EU-armé – Sverige säger nej – ”är inte realistiskt”
Svenskägda Europa Point FC vill locka fotbollsintresserade svenskar till Gibraltar
Bryssel varnar: Spaniens amnestilag för migranter kan påverka hela EU
Svenska Magasinet Premium
Som Premium får du tillgång till alla våra artiklar och nyheter. Premium kommer att få unika erbjudanden från våra annonsörer och samarbetspartners. Du som köper Premium får tillgång till alla våra tusentals artiklar på webben i 12 månader för endast 60 €.
Skapa konto
Nyhetsbrev
Tack!
För att din bokning nu ska bli registrerad hos oss så kommer du att få ett mail till din uppgivna mailadress, detta för att vi ska följa reglerna enligt Dataskyddsförordningen (GDPR) och försäkra oss om att det är du som har denna mailadress.
Du måste bara bekräfta att du vill ha vårt nyhetsmail för att din prenumeration ska påbörjas.
Kontrollera även skräpposten om du inte fått något mail inom 10 minuter.
Tipsa Svenska Magasient
Har du synpunkter eller nyhetstips? Mejla till info@svenskamagasinet.nu