Premiärminister Zapatero har nu kommenterat uppgifterna om att terroristorganisationen ETA tidigare i veckan genomförde en stor vapenstöld i Frankrike. Han sa att om uppgifterna bekräftas så kommer de att få konsekvenser för fredsprocessen. En representant för det olagligförklarade radikala baskiska partiet Batasuna, som anses som ETA:s politiska gren, var inte sen med en reaktion i dag. Man kallar Zapateros uttalanden som oansvariga och kritiserar den spanska regeringen för att inte göra mer för att stödja processen mot fred i Baskien.
ETA-stöld får konsekvenser
Redaktionen SvM
Publicerad
25 October, 2006
Tips om nyheter?
Kontakta Redaktionen
info@svenskamagasinet.nu
Evenemang och kultur
Snart är det dags för ferian i Marbella – i år med golftävling
Elvira föreläser om att leva mellan två kulturer
Sista chansen att boka plats på succéresan till Valladolid!
I maj står festerna på rad i Córdoba
Teatro Real i Madrid firar 30 år sedan nyöppningen
Världen
Natos utrikesministermöte i Helsingborg: Kommer Spanien tvingas öka försvarsutgifterna?
Spanien vill se EU-armé – Sverige säger nej – ”är inte realistiskt”
Svenskägda Europa Point FC vill locka fotbollsintresserade svenskar till Gibraltar
Bryssel varnar: Spaniens amnestilag för migranter kan påverka hela EU
Svenska Magasinet Premium
Som Premium får du tillgång till alla våra artiklar och nyheter. Premium kommer att få unika erbjudanden från våra annonsörer och samarbetspartners. Du som köper Premium får tillgång till alla våra tusentals artiklar på webben i 12 månader för endast 60 €.
Skapa konto
Nyhetsbrev
Tack!
För att din bokning nu ska bli registrerad hos oss så kommer du att få ett mail till din uppgivna mailadress, detta för att vi ska följa reglerna enligt Dataskyddsförordningen (GDPR) och försäkra oss om att det är du som har denna mailadress.
Du måste bara bekräfta att du vill ha vårt nyhetsmail för att din prenumeration ska påbörjas.
Kontrollera även skräpposten om du inte fått något mail inom 10 minuter.
Tipsa Svenska Magasient
Har du synpunkter eller nyhetstips? Mejla till info@svenskamagasinet.nu