En andra krokodil söks på Solkusten

av | apr 18, 2013 | Nyheter

Den krokodil som nyligen hittades död är inte den krokodil som myndigheterna tidigare har hittat avtryck efter. Därför tror man att ytterligare en krokodil kan finnas i samma området.

Undersökningen av den krokodil som hittades tidigare i veckan har sått tvivel hos forskarna. Den passar inte in på de spår som tidigare har hittats och därför söker myndigheterna efter ytterligare en krokodil i området Majada Vieja som ligger norr om Elviria, i Mijas kommun.

Naturskyddsenheten Servicio de Protección de la Naturaleza (Seprona) vid Guardia Civil bad igår kommunen att inte ta bort de skyltar som varnar för krokodil samt det provisoriska övervakningstorn som byggts i området. Vilket också bekräftas av Mijas borgmästare Ángel Nozal.

”Vi har fått veta att de första spåren tydligen inte stämmer överens med det avlidna djuret”, säger borgmästaren till dagstidningen Diario SUR.

Det enda ögonvittnet, 37-åriga trädgårdsmästaren Mario Calvente, säger att djuret han såg inte stämmer överens med den nu döda krokodilen. ”Det djuret jag såg är större” tillägger han.

TIPSA REPORTERN
Ola Josefsson

Annons
Muebles Piramides Puerto
Vittsjö