Under mer än tio dagar har invånarna varit inkvarterade i Ronda i hotell och privata hem medan sporthallen El Fuerte har fungerat som mötesplats under dagtid i samband med måltider.
Det var applåder, känslor och hyllningar vid den sista lunchen innan avfärden.
Klockan 16 på måndagen rev Guardia Civil avspärrningarna till Grazalema och en majoritet av de evakuerade invånarna kunde återvända till sina hem.
– Jag förväntade mig att det skulle vara värre. Det luktar väldigt fuktigt, men det är okey i övrigt, säger en av invånarna som fick återvända hem, till tidningen ABC.

Det var under söndagen som Andalusien regionpresident Juanma Moreno meddelade under sitt besök i Ronda norr om Marbella dit de boende blivit evakuerade, att regionregeringen hade godkänt att majoriteten av de evakuerade kunde återvända till sina bostäder.
Men invånarna till 259 hushåll får fortsatt vänta på svar från tekniska rapporter om fastigheterna bedöms som säkra.
Experter inom geofysik från Granadas universitet har utfört tekniska tester för att undersöka marken och grunden under samhället Grazalema.
Det var den 5 februari som regionregeringen beslutade om massevakuering i Grazalema efter att enorma mängder regn kom på kort tid.
Under ett dygn kom det 600 mm regn. Sedan 1 oktober har Grazalema fått 4 473 mm regn.