En 36-årig bilförare i Málaga greps i måndags efter en trafikolycka. Han körde på en 20-årig kvinna på ett övergångsställe. Polisen fattade snabbt misstanker om att han var påverkad, men en alkoholkontroll gav negativt resultat. Mannen fördes då till sjukhus för blodprov och det visade att han hade inte mindre än fyra olika droger i kroppen, däribland kokain och cannabis. Kvinnan blev påkörd på Alameda Principal och ådrog sig flera frakturer och skallskador. Hon fördes till Carlos Haya-sjukhuset där hon fortfarande vårdas.
Drogad bilist greps efter olycka
Redaktionen SvM
Publicerad
27 May, 2008
Tips om nyheter?
Kontakta Redaktionen
info@svenskamagasinet.nu
Sommarläsning
Naturen lockar – inlandsturism en växande trend
Fastighetsbranschen utnyttjas för penningtvätt
Spanien slår alla rekord – men är 100 miljoner turister möjligt?
Nu har Fuente de Piedra satt flamingon på kartan
Historien om Spaniens olika huvudstäder
Världen
Turisterna är borta – spanska hotell slår igen på Kuba
Spanien välkomnar 100 000 ryska turister – nu protesterar flera EU-länder
Striden om dina flygrättigheter: Nya EU-regler och gratis handbagage
Drönarinsamlingen: Det finns ett stort engagemang
Svenska Magasinet Premium
Som Premium får du tillgång till alla våra artiklar och nyheter. Premium kommer att få unika erbjudanden från våra annonsörer och samarbetspartners. Du som köper Premium får tillgång till alla våra tusentals artiklar på webben i 12 månader för endast 60 €.
Skapa konto
Nyhetsbrev
Tack!
För att din bokning nu ska bli registrerad hos oss så kommer du att få ett mail till din uppgivna mailadress, detta för att vi ska följa reglerna enligt Dataskyddsförordningen (GDPR) och försäkra oss om att det är du som har denna mailadress.
Du måste bara bekräfta att du vill ha vårt nyhetsmail för att din prenumeration ska påbörjas.
Kontrollera även skräpposten om du inte fått något mail inom 10 minuter.
Tipsa Svenska Magasient
Har du synpunkter eller nyhetstips? Mejla till info@svenskamagasinet.nu