I det högteknologiska Sydkorea, där det är svårt att hitta någon betydelsefull företagare som inte har dömts för korruption, har man nu kommit på ett nytt sätt att bekämpa detta sociala fenomen: de skyldiga blir numera dömda till att bli snälla. Fängelsestraffen byts ut mot mer konstruktiva straff men samtidigt också mildare straff.
Chung Mong-koo, ordförande för Hyundai Motor, blev för en tid sedan dömd till tre års fängelse för att olagligt ha omdirigerat företagets pengar och samtidigt passat på att otillbörligt lägga beslag på lite aktier. Nu har domen omvandlats och istället för att åka i fängelse under några år får nu Chung Mong-koo prova på lite samhällstjänst i 300 timmar.
Chung har nu börjat sin dom, med att ta hand om utsatta barn på ett katolskt center söder om Seul, och mannen som blivit morfar / farfar 11 gånger säger med stolthet att han tänker ta hand om barnen som om de vore hans egna familj. Enligt den sydkoreanska agenturen Yonhap, kommer Chung Mong-koo att arbeta med sociala hjälpinsatser tre gånger i veckan, nu på torsdag ska han till exempel städa barnens rum.
Det kan verka vansinnigt att byta ut tre år i fängelse mot 300 timmar samhällstjänst, men det är tyvärr inte första gången som tingsrätten är så vek mot korruptionen hos den ”asiatiska tigern”. I februari 2007 utdömdes 434 domar mot ekonomiska brott, 160 av dem var företagare på hög nivå och 233 politiker. Alla dessa fick amnesti, något som väckte stor polemik.
Källa: ABC 
 
				

 








