Dagens spanska barn kommer att drabbas av fler extrema väderhändelser

av | jun 10, 2025 | Nyheter

Personer födda sedan 2020 kan komma att uppleva två till tre gånger så många torkor, översvämningar eller dåliga skördar som sina mor- och farföräldrar. 

Experter hävdar att spanska barn som är födda från 2020 och framåt – det vill säga alla som är yngre än fem år – kommer att uppleva mellan två och tre gånger så många fall av extremväder om inte landet och resten av världen lyckas tygla den globala uppvärmningen. Enligt Rädda Barnen och Vrijeuniversitetet i Bryssel kommer antalet värmevågor, torkor, översvämningar, skogsbränder och säsonger med dåliga skördar bli fler och fler och nå antal som saknar historiskt motstycke under det kommande århundradet.    

Forskarna menar att om de mellanliggande förändringarna i klimatet – som innebär en genomsnittlig temperaturökning med 2,7 grader jämfört med den förindustriella eran – håller i sig kommer drygt 90 procent av barnen i de värst drabbade regionerna uppleva minst ett fall av extremväder varje år. Dessa regioner är Aragonien, Katalonien, La Rioja och Valencia. I resten av landet kommer läget bara vara något mindre allvarligt. 

Detta skulle innebära att 94 procent av dagens spanska barn kommer att uppleva fyra gånger så många fall av extremväder som de som föddes på 1960-talet. Om världen skulle klara av att nå målet i Parisavtalet – och därmed få ner tempereturökningen till 1,5 grader jämfört med förindustriell nivå, skulle siffran falla drastiskt till 50 procent. 

Om man bryter ner de olika typerna av extrema väderhändelser visar prognosen att dagens spanska barn kommer att drabbas av tre gånger så många torkor, två gånger så många dåliga skördar och sex gånger så många skogsbränder. Med andra ord kommer sådant som var exceptionellt för 60-talisterna bli vanligare, mer intensivt och vara längre för generationen som utgör deras barnbarn. 

Robbie Eriksson

Robbie Eriksson

TIPSA REPORTERN
Ola Josefsson

Costa del golf