Priset chockhöjs på ansökningsavgiften av svenska pass vid ambassaden i Madrid från den 15 juli. Då kommer det att kosta 130 euro att få ett förnyat pass till skillnad mot 46 euro som det kostar idag.

Den svenska regeringen beslutade 4 juni om ändrade avgifter för passhandlingar och vissa andra dokument som utfärdas respektive lämnas ut av utlandsmyndigheterna. Avgifterna motsvarar utlandsmyndigheternas beräknade självkostnader, skriver Sveriges ambassad i Madrid på sin hemsida.

Enligt vad Svenska Magasinet erfar beror den stora prishöjningen på nya pass, på de nya fotostationer som har blivit installerade på Sveriges ambassader runt om i världen för att passen ska uppfylla de nya kriterierna.

Sedan den 1 oktober 2005 är svenska pass biometriska, det vill säga passhandlingen innehåller ett datachip med personuppgifter och digitalt foto av passinnehavaren.

Avgiftshöjningen vid utlandsmyndigheterna träder i kraft den 15 juli 2009 och blir då enligt följande omräknat i SEK:
Vanligt pass 1.400 SEK
Provisoriskt pass 1.600 SEK
Utlämnande av pass som utfärdats av annan myndighet 150 SEK
Nationellt identitetskort 1.400 SEK

I Sverige höjs inte ansökningsavgifterna. Den som reser till Sverige bör passa på att förnya passet där om utgångstiden är nära. Avgiften för vanligt pass är 400 SEK.