Den 1 oktober skulle nycklarna till det svenska rehabcentret CFS i Marbella ha lämnats över till en grupp brittiska investerare. Men i verkligheten är inte affären slutförd. Nu riskerar hela affären med Centro Forestal Sueco som har varit i svenska händer i nära 40 år hamna i domstol.
Svenska Magasinet kan idag avslöja att affären mellan stiftelsen Centralfonden och de brittisk köparna tycks ha gått i stöpet. Det enda som har betalats är en handpenning på cirka 1,2 miljoner euro och där tycks affären sluta, säger en källa till Svenska Magasinet.
Ägare till CFS Marbella är stiftelsen Centralfonden. I styrelsen sitter representanter för staten, Skogsindustrierna och facken (Pappers, GS, Unionen, Ledarna och Sveriges Ingenjörer). I stället för ett svenskt rehabiliteringscenter skulle det bli lyxbostäder på det attraktiva området som ligger utmed den gyllene milen mellan Marbella och Puerto Banús.
Svenska Magasinet har idag talat med styrelserepresentanter som bekräftar att affären har gått i stå. Ämnet är känsligt och ingen vill kommentera ”affären” offentligt. I stället talas det om juridiska frågor och om ett fall som är på väg till spansk domstol.
Svenska Magasinet har även under torsdagen upprepade gånger sökt Mårten Ericsson, verkställande ledamot i Centralfonden och den som representerar ägaren. Hos Centralfonden säger man bara att Mårten Ericsson är på semester.
Fortsättning lär följa. Fakta/Centro Forestal Sueco
Det svenska rehabcentret CFS i Marbella har varit till försäljning i flera år. Anläggningen startades och drivs sedan 1968 av Stiftelsen Centralfonden. 15 januari 2011 övertogs driften av ett nytt bolag, CFS Marbella Freys Hotel, Health & Conference, S.L. Den sista hyresgästen lämnade anläggningen en månad innan de nya köparna skulle ta över 1 oktober.
Under de senaste åren har anläggningen varit till försäljning för mellan 16 till 19 miljoner euro. 2010 värderades anläggningen till 19 miljoner euro – knappt 190 miljoner kronor.