Priset på nybyggnation högre än före bostadskraschen 2007

av | apr 7, 2025 | Bostad, Nyheter

Nybyggda bostäder kostar nu mer än vad de gjorde när fastighetsbubblan var ett faktum 2007. Stark efterfrågan och ett begränsat utbud gör att priserna skjutit i höjden på nybyggnation som varierar mellan 324500 euro och 8,2 miljoner euro.

Det råder brist på byggbar mark. Trots det byggs det mer nytt i Marbella.

Enligt en färsk rapport från Tinsa, som är ledande inom fastighetsvärdering och rådgivning, har priserna överskridit 2007 års fastighetsbubbla. Fastighetsportalen Idealista har 41 objekt som är till salu med priser från 324500 euro till 8,2 miljoner euro.

Tillsammans med Málaga stad, Benidorm och Balearerna ligger Marbella i topp med priser som nu är högre jämfört med när fastighetsbranschen kraschade 2007/2008.

Enligt Tinsa har priset på nybyggnation ökat sedan 2021 med 7,6 procent för att nå 2.528 euro per kvadratmeter. Begagnade bostäder har ökat med 4 procent till ett genomsnitt på 1.756 euro per kvadratmeter.

I Marbella är prisökningen ännu högre och har nått 4130 euro per kvadratmeter.

Ökningstakten har varit extra märkbar längs Kantabriens kust i norra Spanien samt Medelhavskusten samt kommuner i storstadsområdena Madrid och Barcelona.

I Málaga, Benidorm, Marbella och Orihuela har priserna från minimum efter krisen stigit med 50 procent.

Ola Josefsson

Ola Josefsson

Bevakar Solkusten och Spanien sedan 1994.

TIPSA REPORTERN
Ola Josefsson