Bomullsodlingen ska tillbaka i Orihuelas palmlund

av | jan 26, 2026 | Lokalt, Nyheter

Palmlunden i Orihuela på Costa Blanca ska få tillbaka sin bomullsodling.

Faktum är att palmlunden Palmeral de Orihuela som ingår i det europeiska nätverket av historiska trädgårdar är ett exempel på traditionellt andalusiskt jordbruk baserat på användning av vatten och jord genom tre odlingsskikt.

Nu ska den traditionella formen av jordbruk återupplivas. Det är företaget Actúa som förvaltar grönområdet sedan 2021 som ska rekonstruera Orihuelas palmlunds ursprungliga karaktär.

Genom att använda sig av tre odlingsskikt skapas ett fuktigare mikroklimat som är värdefullt med stigande temperaturer och minskande nederbörd, skriver Actúa i ett pressmeddelande.

Dadelpalmer ger skugga, frukt och skydd mot solen vilket skapar en gynnsam möjlighet till att odla fruktträd som granatäpplen, fikonträd och apelsinträd. De ger också frukt och skugga.

Det tredje odlingsskiktet är spannmål eller bomull som utnyttjar jordens fukt.

Bomullsodling introducerades under 1800-talet och kompletterade andra grödor som majs och grönsaker. I årtionden var bomull en mycket viktig traditionell gröda i detta område i södra Alicanteprovinsen till långt in på 1900-talet. Den minskade under 1960- och 70-talen.

Att återigen införa tre odlingsskikt görs för att bevara Orihuelas palmlund inför klimatförändringar och andra hot.

Palmlunden i Orihuela är K-märkt BIC (Bien de Interés Cultural) som pittoreskt område och täcker en yta på 600 000 kvadratmeter med mer än 9 000 palmer.

Ola Josefsson

Ola Josefsson

Bevakar Solkusten och Spanien sedan 1994.

TIPSA REPORTERN
Ola Josefsson

Costa del golf