Kustbevakningen och Guardia Civil fortsätter att upptäcka en strid ström med illegala invandrare som försöker ta sig in i Spanien med båtar från Nordafrika. Det senaste exemplet var tidigt imorse då 66 invandrare greps efter att den båt de kom med bogserats in till hamnen i Tarifa i Cádizprovinsen. Det var hård sjö i området under natten och kusträddningens båt kallades även ut när larmet gick. De ombordvarande, samtliga män, kunde dock föras i land utan problem, och Röda Korset som tog emot dem uppger att ingen uppvisade några skador. Båten hade upptäckts fyra sjömil sydost om Tarifa vid fyratiden på morgonen.
Ännu en båt med 66 illegala invandrare upptäckt
Redaktionen SvM
Publicerad
7 April, 2005
Tips om nyheter?
Kontakta Redaktionen
info@svenskamagasinet.nu
Sommarläsning
Naturen lockar – inlandsturism en växande trend
Fastighetsbranschen utnyttjas för penningtvätt
Spanien slår alla rekord – men är 100 miljoner turister möjligt?
Nu har Fuente de Piedra satt flamingon på kartan
Historien om Spaniens olika huvudstäder
Världen
Spanien välkomnar 100 000 ryska turister – nu protesterar flera EU-länder
Striden om dina flygrättigheter: Nya EU-regler och gratis handbagage
Drönarinsamlingen: Det finns ett stort engagemang
Kniven mot strupen för Sverige – så ser du kvällens VM-skräckis i Spanien
Svenska Magasinet Premium
Som Premium får du tillgång till alla våra artiklar och nyheter. Premium kommer att få unika erbjudanden från våra annonsörer och samarbetspartners. Du som köper Premium får tillgång till alla våra tusentals artiklar på webben i 12 månader för endast 60 €.
Skapa konto
Nyhetsbrev
Tack!
För att din bokning nu ska bli registrerad hos oss så kommer du att få ett mail till din uppgivna mailadress, detta för att vi ska följa reglerna enligt Dataskyddsförordningen (GDPR) och försäkra oss om att det är du som har denna mailadress.
Du måste bara bekräfta att du vill ha vårt nyhetsmail för att din prenumeration ska påbörjas.
Kontrollera även skräpposten om du inte fått något mail inom 10 minuter.
Tipsa Svenska Magasient
Har du synpunkter eller nyhetstips? Mejla till info@svenskamagasinet.nu