En ny väderfront drar in från Atlanten och för med sig moln och nederbörd till stora delar av landet.
Förutom i Galicien, några delar av nordvästra Spanien och kustområdet vid kantabriska havet har Spanien haft stabilt väder och uppehåll den senaste veckan.
Denna vecka kommer dock en ny väderfront dra in från Atlanten och föra med sig moln och nederbörd över merparten av det spanska fastlandet. Den största mängden kommer att falla över landets västra halva.
Trots regnen uppger det spanska meteorologiska institutet, Aemet, att temperaturerna kommer att vara “varmare än normalt över hela Spanien, speciellt i de centrala delarna och den norra halvan”.
Veckans kraftiga regn väntas dra in över landet idag. “Nederbörd väntas för merparten av det sydvästra fastlandet men utesluter inte möjligheten att det kommer att regna i andra områden beroende på hur snabbt fronten rör sig inåt”, säger Aemet.
Imorgon kommer molnen att hålla i sig och regnet bli mer påtagligt långt ner i söder och landets västra delar. Vid vissa kuster kan det även komma att åska.
Mot slutet av morgondagen och under torsdagen kommer regnet sakta men säkert att börja avta.
Högre temperaturer
Högstatemperaturerna ser under veckan ut att öka på de flesta håll och kanter i landet. Aemet väntar sig högsta noteringar som varierar mellan 14 och 22 grader mellan landets olika provinshuvudstäder. De lägsta temperaturerna ser ut att ligga kvar på samma nivå som förra veckan.