61-årig svensk kvinnlig dykare höll på att drunkna

av | dec 30, 2015 | Nyheter

En grupp på åtta dykare fick räddas i vattnet nära stranden playa de Las Eras vid Arico på Teneriffa. En 61-årig svensk kvinna visade drunkningssymtom och fick föras till akuten på sjukhuset Complejo Hospitalario Universitario de Canarias på Teneriffa.

Händelsen inträffade i lördags strax efter klockan 11. En nödsamtal kom in där det uppgavs att en grupp dykare var i sjönöd. Flera resurser sattes in för att undsätta dykarna som var i vattnet tillsammans med en dyklärare.

Sjöräddningen Salvamento Marítimo kunde plocka upp dykarna ur vattnet och transportera dem till stranden nära flygplatsen Reina Sofía. Även Guardia Civil kom till platsen för att identifiera samtliga dykare som var utlänningar skriver dagstidningen El Diario.

TIPSA REPORTERN
Ola Josefsson