Producenterna av avokado i Axarquía-området öster om Málaga beskriver årets skörd av avokado som ”extraordinär i kvalitet”. Avokado anses hur näringssynpunkt som en av de bästa produkterna från jordbruket skriver dagstidningen La Opinión de Málaga.
Skörden av avokado inleds snart i Axarquia och trots den torra sommaren förväntar producenterna 50.000 ton. Avokado är tillsammans med olivolja de produkter som det exporteras mest av från jordbruket i den här delen av Spanien.
Det mesta exporteras till europeiska länder där kostvanor diskuteras i allt högre grad. Avokado är favoriten hos många vegetarianer eller veganer.
Jordbruksorganisationen Asaja säger att handeln av avokado i Europa de senaste åren och legat på mellan 350.000 till 400.000 ton. Chile producerar 210.000 ton medan länder som Israel och Marocko producerar 50.000 respektive 15.000 ton. I Colombia ligger produktionen på 24.000 ton.
Asaja samarbetar även med nationalpolisen, lokalpolisen och Guardia Civil för att motverka stölder av avokado vid odlingarna. Vad är vad av avokado?














