Mannen tog sig in genom tunnlar i marken på flera golfbanor runt om i Mijas.
Därefter stal han föremål från parkerade golfbilar.
Lokalpolisen i Mijas har gripit en 36-årig man som misstänks för flera stölder på olika golfbanor i kommunen. Medan spelare var upptagna med att spela passade han på att sno åt sig saker de lämnat i sina golfbilar. Under flera veckors tid kom han över föremål som mobiltelefoner, plånböcker och lyxiga klockor.
Efter att golfbanorna själva rapporterat brotten skapade polisen en speciell enhet med civilklädda poliser som låtsades vara spelare på banan. På så sätt kunde de ta mannen på bar gärning under en av hans stölder.
Det visade sig att mannen tog sig in på golfbanorna genom tunnlar han själv grävt under staketet. På så sätt kom han både in och ut oupptäckt och kunde snabbt fly scenen med sitt fordon som han parkerade vid banornas infart.
Mannen greps för första gången i januari och släpptes sedan provisoriskt. Kort efter att han var på fri fot började stölderna igen men det tog bara några dagar innan han på nytt blev påkommen. Denna gång av en polis som inte var i tjänst och befann sig på banan för att spela golf med sin son. Polisen såg 36-åringen lämna genom ett hål i staketet och larmade snabbt sina kollegor.
Därefter följde en kort men intensiv jakt på mannen. Först med bil och sedan till fots.
Falska dokument
Mannen – som är av rumänsk härkomst – använde falska dokument för att försvåra identifiering. Han tros ha förfalskat dem i sitt hemland.