Den 22-årige man som greps igår för att ha dödat sin 25-åriga syster har erkänt gärningen. Systern var på besök hos sin bror som bodde i lägenhet 1-F i fastigheten edificio Carlita på paseo marítimo 84 i stadsdelen Los Boliches i Fuengirola.
Klockan 09.15 igår kom det in ett samtal från den 25-åriga systerns pojkvän. De två skulle inom kort gifta sig. Han hade hittat henne död i broderns lägenhet efter att ha anat att allt inte stod rätt till. Den nu gripne 22-åringen kommer från Ecuador och hade sedan tidigare besöksförbud hos sin mamma för hot och misshandel.
Enligt fastighetsskötaren José Luis Olivera som uttalar sig i dagstidningen Diario SUR brukade systern besöka sin bror varje dag för att se hur det stod till och att göra några ärenden. Enligt uppgifter ska den nu gripne gärningsmannen ha psykiska problem.
Polisen hittade systern död i ett sovrum. Trots att kvinnan var knivskuren i halsen var det knappast något blod i lägenheten vilket tyder på att brodern hade städat brottsplatsen. Allt tyder på att överfallet skedde i badrummet och att offret sedan har flyttats.
El Mundo uppger idag att polisen vid två tillfällen har kommit till familjen i samband med att sonen börjat bråka.
22-åringen är gripen för mord i väntan på häktningsförhandlingar.











