2 700 färre brandmän i Spanien senaste året

av | aug 27, 2025 | Inrikes, Nyheter

Bränderna blir vanligare och mer våldsamma. Samtidigt har antalet brandmän i Spanien minskat med 2 700 senaste året.

Myndigheterna har samtidigt ökat budgeten i förebyggande åtgärder med 60 procent de senaste tio åren, men ligger fortsatt under det europeiska genomsnittet.

Sommarens katastrofer med terrängbränder gör att experter börjar granska vad som har gått fel. Samtidigt som brandtekniker och personal vid Guardia Civil utreder bränderna publiceras uppgifter på att antalet brandmän har minskat senaste året.

På tisdagen publicerade den europeiska statistikmyndigheten Eurostat siffror som visar att Spanien hade 39 400 yrkesverksamma brandmän i slutet av 2024, vilket var 2 700 färre än de 42 100 anställda i slutet av 2023.

Totalt har brandmännen ökat inom Europeiska unionen år efter år och nådde totalt 390 600 i slutet av 2024, 28 200 fler än ett år tidigare.

Spanien har betydligt färre brandmän än Italien, Frankrike eller Tyskland som har mer än 25 000 fler än Spanien, skriver Diario Sur som hänvisar till Eurostats siffror.

Spanien har 1,8 brandmän per tusen yrkesverksamma vilket är något under det europeiska genomsnittet (1,9). Grekland och Kroatien har högst andel brandmän där fyra av tusen yrkesverksamma är brandmän.

Lägst andel har Danmark (0,8) och Nederländerna (0,7) som är ensamma bland EU:s medlemsländer med färre än en brandman per tusen yrkesverksamma i landet.

Victoria Corbacho, sekreterare vid fackförbundet UGT sa nyligen vid en pressträff att för varje euro som investeras i förebyggande åtgärder sparas 100 euro på brandbekämpning.

– Det finns ett behov av informationskampanjer riktade till befolkningen för att göra dem mer medvetna. Det måste även ingå i skolornas läroplan eftersom medborgarna inte är förberedda när evakuering och nödsituationer uppstår.

Corbacho riktar även kritik mot brandmännens villkor och det faktum att det finns löneskillnader på 10 000 euro per år beroende på vilken autonom region de arbetar i samt att det bara finns 6 000 skogsvakter i ett land på 50 miljoner hektar.

UGT efterlyser en aktiv och kontinuerlig skogsförvaltning för att återaktivera landsbygdsområden och stimulera jordbruket. Även det politiska budskapet bör fokusera mer på att få befolkningen att välja landsbygden.

Artikelarkiv: Bränder

Ola Josefsson

Ola Josefsson

Bevakar Solkusten och Spanien sedan 1994.

TIPSA REPORTERN
Ola Josefsson

Costa del golf