13:e upplagan av Málagas filmfestival

av | mar 1, 2010 | Nyheter

Den trettonde upplagan av Málagas filmfestival, Festival de Málaga Cine español hålls den 17 till 24 april. Då delas även priset Premio Eloy de la Iglesia ut som i år går till den unga spanska filmaren Gonzalo López Gallego. Priset delas ut den 21 april i Teatro Cervantes.

Priset delas ut till unga konstnärer som avviker från de etablerade. ”Priset är en hyllning till regissörens mest personliga, kontroversiella djärvhet i att göra film”. Gonzalo López Gallego har fått motta flera utmärkelser sedan 2001.

Årets filmfestival i Málaga kommer att innehålla sina vanliga delar, som ett officiellt urval av långfilmer, ZonaZine, premiärer, kortfilmer, latinamerikanska filmer och dokumentärer samt sammankomster och samtalsforum. Läs mer här

TIPSA REPORTERN
Ola Josefsson

Costa del golf