Visste ni att endast 20 min från Marbella och trendiga Puerto Banus, ligger den typiskt andalusiska byn Istán. En annorlunda naturupplevelse i bergen där underjordiska källor och floder bildar den vackra Istán-sjön. Vatten är en viktig del av livet i byn. På de kullerstensbelagda gatorna så hittar ni utsirade vattenkranar i varje gatuhörn. Luften är klar och ren, stämningen överhuvudtaget är helt enkelt fridfull. Omgivningen är hänförande vacker och väl värd ett besök.
Sally Donovan, ägarinna av Entre Sierra, har valt det perfekta läget för sin argentinska köttrestaurang. Den ligger i hjärtat av byn med utsikt ner genom dalen, en harmonisk plats att njuta en eftermiddag eller titta på solnedgången. Menyn bjuder på något för alla smaker, kött är kung men även kyckling, fisk och vegetariska rätter finns. Om det bara är tapas som önskas finns många alternativ och ett gott råd är att lämna plats för en hemmagjord dessert, definitivt delikat.
Söndag den 8 juli bjuder Entre Sierra på live musik med Helena Paul, en fantastisk jazz och blues sångerska. Sally serverar en aptitlig argentinsk 3-rätters meny denna dag. Boka ert bord i god tid på tel 610 366 818. Entre Sierras öppettider är tisdag till söndag 12.30 – 21.00. Mer information om Entre Sierras och Istán hittar ni på www.experience-istan.com
Upptäck något nytt i bergen










