Konstutställning med Marina Van Stekelenburg i Álora

Marina Van Stekelenburg, tvåa från vänster, finns med vid utställningen i Àlora.
Ola Josefsson
Publicerad 20 oktober, 2023

Marina Van Stekelenburg som varit bosatt i Àlora i 25 år finns med bland 19 artister och konstnärer som ställer ut över 100 konstverk i utställningshallen Sala de Exposiciones La Cancula vid avenida Cervantes fram till den 3 november.

– Alla är välkomna och jag vaktar utställningen lördagen den 21oktober mellan klockan 17 och 20, säger Marina Van Stekelenburg till Svenska Magasinet.

Det är den 11:e utställningen Exposición “Álora Artistas Independientes” som arrangeras. Den öppnade den 13 oktober med kommunalrådet för kultur, José Antonio Díaz på plats.

Marina är en omtalad konstnär som blivit uppmärksammad.

I syfte att främja och lyfta fram kvinnors bidrag till konstvärlden så vann hon förstapriset 2018 när det andalusiska institutet för kvinnor IAM (Instituto Andaluz de la Mujer) anordnat en tävling där 29 konstnärer medverkat med 75 konstverk.

Tips om nyheter?