Svenska Magasinet - Din Svenska tidning i Spanien
EspañolEnglishDanskNorsk
Annons - Svenska magasinet

Estepona golf: En bra totalupplevelse

Hål 10, ett vackert golfhål (bild klubbens hemsida) inte så långt, 247 mtr från gul tee men här gäller det att träffa fairway, det är även vatten framför green.

Hål 10, ett vackert golfhål (bild klubbens hemsida) inte så långt, 247 mtr från gul tee men här gäller det att träffa fairway, det är även vatten framför green.

Estepona golf: En bra totalupplevelse

2022-01-13

Vid vårt besök i november så håller inte banan sin högsta klass gällande skötsel och finish, ägarna har kämpat hårt under pandemin. Men det väger den trevliga och tillmötesgående personalen upp. Vi fick en liten rundvandring och vi blev väl omhändertagna och välkomnade. Mycket trevligt.


Skicka till en vän

Av Johan Pettersson
[email protected]

 
Vi tog vår bil och åkte till första hålet och med tanke på att vädret inte var det bästa tänkte vi, ska vi verkligen spela idag? Vad håller vi på med? Bara mörka moln runt hela banan men inte en droppe regn fick vi på oss under rundan, dåligt väder stoppar inte oss från en runda golf.

Estepona Golf är en kuperad bana så det var skönt med bil. Vi bjuds på många vackra golfhål med härliga vyer.
Banan är en par 71 fördelat på 5 st par 3, 9 st par 4 och 4 st par 5. Banan mäter 5360 meter från gul tee och 4836 meter från röd tee. Inte så lång men med dom kuperade hålen så känns vissa hål väldigt långa och andra hål som går mer nerför som kortare. Det gäller att ta till klubba uppför backarna in mot greenerna. Efter 9:an så finns det en trevlig kiosk som erbjuder det du behöva fylla på med, även golfbollar. Med lite ny energi så är det bara att attackera dom sista tuffa 9 hålen.

Vid vårt besök var greenerna bra och lagom snabba. Tee och fairways behöver mer vatten och lite mer skötsel men är annars helt ok. Naturligtvis behöver hela golfbanan vatten men det är dom inte ensamma om. Costa del golf och övriga södra Spanien har ju inte fått allt för mycket regn under 2021 så visst behövs det regn, inte bara på golfbanorna.

Om vi bortser från att banan inte är i helt 100 % skick så är vi är nöjda med totalupplevelsen, och vi gillade banan som ger och tar. Spelar man smart så kan man få ett riktigt bra resultat här, det gäller att hålla bollen i spel och kanske inte chansa så mycket. Banan är väl värd ett besök och erbjuder ofta ett riktigt bra pris.
 

 
Vi tog vår bil och åkte till första hålet och med tanke på att vädret inte var det bästa tänkte vi, ska vi verkligen spela idag? Vad håller vi på med? Bara mörka moln runt hela banan men inte en droppe regn fick vi på oss under rundan, dåligt väder stoppar inte oss från en runda golf.
Estepona Golf är en kuperad bana så det var skönt med bil. Vi bjuds på många vackra golfhål med härliga vyer.
Banan är en par 71 fördelat på 5 st par 3, 9 st par 4 och 4 st par 5. Banan mäter 5360 meter från gul tee och 4836 meter från röd tee. Inte så lång men med dom kuperade hålen så känns vissa hål väldigt långa och andra hål som går mer nerför som kortare. Det gäller att ta till klubba uppför backarna in mot greenerna. Efter 9:an så finns det en trevlig kiosk som erbjuder det du behöva fylla på med, även golfbollar. Med lite ny energi så är det bara att attackera dom sista tuffa 9 hålen.
Vid vårt besök var greenerna bra och lagom snabba. Tee och fairways behöver mer vatten och lite mer skötsel men är annars helt ok. Naturligtvis behöver hela golfbanan vatten men det är dom inte ensamma om. Costa del golf och övriga södra Spanien har ju inte fått allt för mycket regn under 2021 så visst behövs det regn, inte bara på golfbanorna. 
Om vi bortser från att banan inte är i helt 100 % skick så är vi är nöjda med totalupplevelsen, och vi gillade banan som ger och tar. Spelar man smart så kan man få ett riktigt bra resultat här, det gäller att hålla bollen i spel och kanske inte chansa så mycket. Banan är väl värd ett besök och erbjuder ofta ett riktigt bra pris.


 
Hål 16 är en par 3 165 meter från gul tee. Korthålen på Estepona Golf är ganska långa på de sista 9 hålen.

Hål 16 är en par 3 165 meter från gul tee. Korthålen på Estepona Golf är ganska långa på de sista 9 hålen.

Hål 4 är 271 meter från gul tee och är en kortare par 4, brant nedför med out of bounds utefter hela höger sida. Det ser lättare ut än vad det är från tee.

Hål 4 är 271 meter från gul tee och är en kortare par 4, brant nedför med out of bounds utefter hela höger sida. Det ser lättare ut än vad det är från tee.
Fakta

18 hålsgolfbana, kuperad Klubbhus med restaurang, bar och omklädningsrum Shop, Puttinggreen och drivingrange finns också. Det finns en Kiosk efter 9 hål samt toalett
Hitta hit
Arroya Vaquero, Ctra de Cadiz, Km 150, Estepona Tel +34 952 937 605
 

Hål 14 är 171mtr från gul tee Personligen så tycker jag (Johan Pettersson hcp 2,6) att hål 14 är det svåraste hålet på banan.

Hål 14 är 171mtr från gul tee Personligen så tycker jag (Johan Pettersson hcp 2,6) att hål 14 är det svåraste hålet på banan.


Axplock av ÄLDRE ARTIKLAR ur Svenska Magasinets stora arkiv:


Annons - Svenska magasinet
Annons - Svenska magasinet
Annons - Svenska magasinet
Annons - Svenska magasinet
Annons - Svenska magasinet
LÄS SENASTE SvM
Senaste numret av Svenska Magasinet
PRENUMERERA PÅ Svenska Magasinet

AKTUELLA TEMPERATURER
© 2022 Svenska Magasinet - Ditt Svenska Magasin i Spanien

Kontor / Oficina

Öppet/Horario:
Besökstid: 10:00-14:00
Telefontid: 10:00-18:00

Adress/Dirección:
Calle Quemada 6
29640 Fuengirola

Kontakt / Contactar

Telefon: (+34) 952 665 007

Distribueras GRATIS

På över 250 ställen utefter Solkusten som frekventeras av svenskar. Bland annat: Advokater, Banker, Frisörer, Föreningar, Golfbanor, Konsulat, Kyrkan, Köpcentra, Läkare, Resebyråer, Restauranger, Supermercados, Skolor, Tandläkare, m. fl.

Upplaga: 8-10.000 ex per mån
Webbesök: mer än 200 000 per månad, över 7 000 unika om dagen
© Eftertryck endast tillåtet efter avtal
© Reproducción total o parcial sólamente permitida tras autorización

Svenska Magasinet i Spanien

Utgivare/Editor: Melkerson and Nott S.L.
Annonser/Publicidad: (+34) 952 665 007
Depósito legal: MA 143-94
ISSN: 1579 - 9255